Ponad 200 uczniów i nauczycieli WF z całego kraju spotkało się w ostatnim tygodniu w Hali Sportowej KOŁO w Warszawie by wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej podsumować pierwszą edycję programu WF z Klasą i podzielić się pomysłowi na nietuzinkowe formy aktywności fizycznej. Od godziny 10:00 do 15:00 w trzech turach zaproszone szkoły prezentowały pomysły na urozmaicenie zajęć WF w szkole. Po oficjalnym otwarciu, nastąpiła wspólna rozgrzewka. Zaraz po niej uczestnicy pierwszej tury rozstawiali sprzęt sportowy w wyznaczonych sektorach sali, wyciągnęli rekwizyty było kolorowo i jarmarcznie. Na korytarzach sali każdy mógł spróbować zakręcić talerzem na patyku, balansować na rolobolo i nauczyć siężonglerki od instruktorów kuglarstwa Wśród uczniów -uczestników Olimpiady Pomysłów WF z Klasa znajdowała się kilkuosobowa grupa z Gimnazjum z Wierzbna gm. Odolanów pod opieką nauczyciela wf -Grzegorz Szuberta, która przygotowała i zademonstrowała kilka nietuzinkowych ćwiczeń z piłką koszykową i nożną, które cieszyły się dużym zainteresowaniem organizatorów oraz uczniów-obserwatorów z innych szkół. Wśród gości zaproszonych na tą imprezę byli znani sportowcy ambasadorowie tego programu tj. judoka -Paweł Nastula , hokeista-Mariusz Czerkawski, zapaśnik- Andrzej SUPRON oraz była minister sportu Joanna Muchaza której to kadencji ruszył program WF z Klasą
W programie WF Z KLASA prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej bierze udział 1460 szkół z całej Polski, ze wszystkich poziomów edukacyjnych. Pierwsza edycja trwa do końca roku szkolnego 2013/14. Druga edycja rozpoczyna się we wrześniu 2014 r.
WF z Klasą to program realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.
Jak wszyscy obserwują spada poziom aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży dlatego organizatorzy projektu są przekonani, że lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Kształtowanie w uczniach nawyku regularnego uprawiania sportu jest tak samo ważnym zadaniem szkoły, jak uczenie samodzielnego myślenia. Dlatego szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów w kilku wybranych dyscyplinach. Jeśli lekcje WF-u są monotonne lub wiążą się z nadmiernym stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić o aktywności ruchowej. Program WF z klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia- tak obowiązkowe, jak i dodatkowe mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi.
Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Program WF Z KLASA ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.
Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynuje pracę szkół i zapewnia nauczycielom dostęp do materiałów opracowanych przez ekspertów, scenariuszy lekcji i poradników. Umożliwia też wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami przy użyciu sprawdzonych w wielu programach blogów nauczycielskich, na których szkoły opisują swoje działania. Wyjątkową rolę w programie odgrywają nauczyciele wychowania fizycznego. To właśnie oni tworzą internetowy zbiór Dobrych Praktyk WF.
Edycja pilotażowa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół. Do działań włączyło się ponad tysiąc placówek ze wszystkich poziomów edukacyjnych. Przez ostatnie trzy miesiące udało się wiele zrobić, a wszystko po to aby zmiany były trwałe, program musi być długofalowy.
↧
Olimpiada Pomysłów WF Z KLASA
↧