Polska jest jednym ze 124 krajów biorących udział w trwającym już od ponad 60 lat projekcie AIESEC. AIESEC jest największą organizacją studencką na świecie, zrzesza ponad 86 000 członków. W AIESEC studenci aktywnie zdobywają praktyczną wiedzę w globalnym środowisku, członkowie są częścią globalnej sieci. Obecnie w AIESEC działa ponad 60 000 osób, zaś milion osób zakończyło już swoją przygodę z AIESEC.
Program, w ramach którego młodzi ludzie przyjechali do Poznania, nazywa się Enter Your Future i jest projektem realizowanym przez Komitet Narodowy AIESEC Polska. To jego czwarta z rzędu edycja.
Studenci przybyli do Polski z dalekich i egzotycznych krajów, i opowiadają o swoich kulturach, zwyczajach, o tym, jak wygląda ich kraj, pozwala to uczniom dowiedzieć się więcej, jak wygląda świat, jest też doskonałym punktem wyjścia do dyskusji o dyskryminacji ze względu na wyznanie czy kolor skóry. Dodatkową korzyścią jest nauka języka - bo prezentacje, pytania i zajęcia odbywają się ze starszymi uczniami w języku angielskim, zaś z najmłodszymi uczniami tłumaczone są przez nauczycielki języka angielskiego.
Wizyta studentów w naszej szkole to bezcenne doświadczenie dla naszych uczniów, wielu z nich, niestety, nigdy nie będzie mieć szansy podróżowania po świecie. Przez ten miniony tydzień nasze dzieci miały okazję poznać kulturę innych krajów, w prawdzie tylko poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnych, zdjęć, przedmiotów które studenci ze sobą przywieźli, oraz zadawanie pytań, ale wielu z naszych uczniów nie miała pojęcia o miejscu na mapie państwa z którego pochodzą nasi Goście.
Daniel i Rohan (tak mają na imię), zapytani o to co sądzą o naszej szkole i naszych uczniach, odpowiedzieli, że bardzo podobają im się nasze dzieci, są bardzo ciekawe, otwarte, interesują ich miejsca, z których pochodzą, zadają mnóstwo pytań i to jest miłe. Prawie wszyscy uczniowie z naszej szkoły otrzymali od Gości autografy, oraz swoje imię napisane w ich ojczystym języku, co sprawiło uczniom największą radość. Zapis graficzny polskich imion w języku chińskim i hinduskim bardzo odbiega od zapisu do jakich przywykliśmy my – Europejczycy, kartki z autografami i imionami uczniów pozostaną bezcenną pamiątką. Daniel i Rohan również nie wyjechali z Odolanowa z pustymi rękami, otrzymali bardzo dużo kartek z podziękowaniami od uczniów, co było miłą niespodzianką również dla samych nauczycielek, ponieważ były to spontanicznie okazywane wyrazy sympatii.
Nawet teraz, kilka dni po wyjeździe studentów z Odolanowa, nasi uczniowie pytają, czy wiemy co u naszych gości, czy podoba im się w kolejnej szkole do której są wysłani, i kiedy do nas wrócą. Doświadczenie z pobytu studentów w naszej szkole nasuwa jeden wniosek, wymiany – takie jak ta – są bezcennym doświadczeniem dla naszych uczniów. W miarę możliwości, będziemy starali się brać udział w kolejnych edycjach tego projektu.
Studenci odwiedzili również Panią Burmistrz, otrzymali drobne upominki, podzielili się swoimi doświadczeniami z pobytu w naszym kraju i w naszej szkole, odpowiadali na pytania o swój kraj, nie tylko o zwyczaje, ale również system szkolnictwa oraz o ich plany na przyszłość. Rozmowa upłynęła w bardzo miłej atmosferze, zaś konkluzja jaka nasunęła się Pani Burmistrz na zakończenie spotkania, to fakt, że Rohan i Daniel są "najlepszymi ambasadorami swoich krajów za granicą".
Zofia Dymalska