Marzę o cofnięciu czasu...
Chciałbym wrócić na pewne rozstaje dróg w swoim życiu, jeszcze raz przeczytać uważnie
napisy na drogowskazach i pójść w innym kierunku.
J.L. Wiśniewski
Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To tylko rzekomo „legalne narkotyki”, sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania niestety mogą być tragiczne!
Z inicjatywy Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów pani Ewy Dziubka certyfikowane warsztaty poprowadzili – prof. Marusz Jędrzejko – pedagog społeczny i socjolog, którego obszarami zainteresowania są etiologia i przebieg współczesnych patologii społecznych, w tym eksperymenty z narkotykami, czy wpływ uzależnień na dysfunkcje rodziny. Dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, inicjator polskich badań nad New Addiction i prostytucją internetową nieletnich; autor wielu publikacji z zakresu profilaktyki uzależnień.
Warsztaty skierowane były dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej jak również nauczycieli, pedagogów, kuratorów sądowych oraz funkcjonariuszy policji, którzy zajmują się kwestiami uzależnień i przeciwdziałania oraz samych rodziców.
W auli odolanowskiego LO, gdzie przez 8 godzin na temat narkotyków i dopalaczy prof. Mariusz Jędrzejko zwracał przede wszystkim uwagę na to, że nasza młodzież dostaje błędne kody. Zatem należy dostarczyć im prawdziwej wiedzy, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą zachowania ryzykowne.
Pojawiające się przekazy, w tym dość często w mediach, czy w internecie promują używki, jako fajną zabawę, a czasami „sposób na życie”. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju specyfików, jak napoje energetyczne, jak i inne substancje poprawiające samopoczucie, czy dające energię.
Profesor uświadomił, iż problem narkotyków nie pojawił się nagle i na pewno sam nie zniknie. Tylko profilaktyka od najwcześniejszych lat może poprawić sytuację. Dlatego należy skoncentrować się na tym, aby działania takie były skuteczne, gdyż inne rozwiązania będą skupiać się głównie na leczeniu skutków. Jeżeli teraz nie podejmie się odpowiednich działań, to niestety za kilkanaście lat będziemy za to płacić ogromną cenę.
Jak podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko – samorządy, tak jak w Odolanowie dostrzegają ten problem. Sprzedaż używek, to przede wszystkim wielki biznes. Producenci różnych środków dostępnych na rynku wymyślają coraz nowsze sposoby, aby obejść prawo.
Dlatego tak ważne jest uświadamianie młodzieży i ich rodziców. Scenki przedstawiane przez pana Jędrzejko być może budziły u niektórych osób kontrowersje, jednak prostota tego przekazu w zrozumiały sposób docierała do każdego uczestnika warsztatów. Wszyscy zostali zapoznani z tzw. „niepokojącymi objawami”, które każdy może dostrzec oraz jak można poradzić sobie z agresywnym zachowaniem nie robiąc krzywdy takiej osobie.
Dziękując bardzo profesorowi wielkimi brawami za przekazaną wiedzę, poświęcony czas, ciepłą, życzliwą atmosferę i doskonałą organizację zajęć prosimy o kolejne warsztaty, na których nauczymy się jeszcze więcej, na których też będziemy już gotowi zadawać pytania i brać udział w dyskusji.
Alina Bolach