Przypominamy mieszkańcom Gminy i Miasta Odolanów, o monitorowaniu terminu ważności dowodu osobistego.
Dokument ważny jest na okres 10 lat. Dla osób, które składały wniosek przed ukończeniem 18 roku życia, dowód wydawany jest na 5 lat.
Termin ważności widoczny jest w prawym dolnym narożniku - na stronie ze zdjęciem. W przypadku gdy w miejscu terminu ważności widoczny jest napis- NIEOZNACZONY - oznacza to, że dowód ten nie musi być wymieniany. Takie dowody posiadają osoby starsze, które 10 lat temu, w momencie składania wniosku, miały ukończone 65 lat życia.
Na dzień dzisiejszy z wnioskami o wymianę dowodu osobistego powinny zgłosić się osoby z miejscowości, w których 10 lat temu zostały nadane nazwy ulic, czyli z: Wierzbna, Świecy i Bonikowa.
Warto nie zwlekać z wymianą dokumentu, którego mija termin ważności. Dzięki temu możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji w banku, urzędzie, ośrodku zdrowia czy szpitalu, a nawet przy kontroli policji, zwłaszcza, iż na nowy dowód osobisty czeka się około 30 dni.
Wniosek o wymianę dowodu osobistego należy złożyć osobiście. Odbiór dowodu również musi być osobisty.
Przy wymianie dowodu osobistego nie załączamy już takich dokumentów, jak akt urodzenia czy akt małżeństwa. Nie jest możliwe złożenie wniosku oraz odbiór dokumentu za pośrednictwem pełnomocnika czy też polskiego konsula poza granicami kraju. Wyjątek stanowią osoby ubezwłasnowolnione – za które wniosek składa ustanowiony przez sąd opiekun oraz dzieci, tutaj wniosek składają rodzice. Osobie, która nie odbierze dowodu osobistego w terminie wskazanym przez urzędnika przy składaniu wniosku, nie grożążadne sankcje. Dokument będzie czekał na odbiór w urzędzie przez cały okres jego ważności.
Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych – zgodnie z którą za dowód osobisty nie pobiera się opłaty.
Warto wiedzieć...
Od 1 stycznia 2009 r. plastikowe dowody osobiste osób, które na skutek zmiany danych zamieszczonych w dowodzie osobistym nie wymieniły dokumentu, są unieważniane z urzędu. W przypadku obywateli polskich mieszkających na terenie kraju unieważnienie dowodu osobistego następuje po trzech miesiącach od dnia, w którym powstał obowiązek wymiany. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin ten wynosi cztery miesiące.
Dowód osobisty wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy na pobyt stały. Jeśli nie mamy miejsca zameldowania na pobyt stały, musimy złożyć wniosek o wydanie dowodu w urzędzie właściwym dla miejsca ostatniego pobytu stałego. Jeżeli nigdy nie byliśmy zameldowani na pobyt stały w Polsce, organem właściwym do wydania dowodu jest organ gminy w dzielnicy Śródmieście w Warszawie.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego może być również złożony za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy stanowi dla wnioskodawcy znaczną uciążliwość.
Dowód osobisty może także otrzymać osoba niepełnoletnia. Jeżeli dziecko nie ukończyło 13 lat, obydwoje rodzice muszą wyrazić zgodę na wyrobienie dowodu (aby uzyskać dowód dla dziecka bez zgody drugiego z rodziców należy wystąpić z wnioskiem do sądu). Jeśli dziecko ukończy 13 rok życia jest, przy złożeniu wniosku wystarczy obecność jednego z rodziców. W obydwu przypadkach rodzic bądź rodzice muszą stawić się osobiście wraz z dzieckiem, przedstawiając do wglądu własne dowody osobiste. Dowód osobisty dziecka jest ważny pięć lat.
Od 1 stycznia 2013 roku zniesiono niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- nie trzeba najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim dokonać zameldowania. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.
- nie ma też obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej.
- dłuższy jest też termin na zgłaszanie meldunku, z dotychczasowych 4 dni termin został wydłużony do 30 dni.
Zgodnie z oczekiwaniami obywateli można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika.
Oznacza to, że ustanowiony pełnomocnik będzie mógł m. in. zameldować jak i wymeldować z miejsca pobytu stałego oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.
USC