27 grudnia przypada rocznica zbrojnego wystąpienia polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
Pierwsząśmiertelną ofiarą po stronie polskiej był odolanowianin Franciszek Sójka. Ciężko ranny w potyczkach pod Granowcem powiedział do żołnierzy, którzy jeszcze cisnęli się do walki: „ Ja już rozmawiam z moim Bogiem, a wasz obowiązek jest tam” i wskazał ręką w kierunku, gdzie toczyła się jeszcze walka. Bohater Sójka ranny 14 stycznia 1919 r. pod Granowcem zmarł w szpitalu. To jego imieniem nazwano jedną z ulic w centrum Odolanowa.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, demonstracyjnie witany przez Polaków; 27 grudnia Paderewski wygłosił przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar. Tego samego dnia paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy; zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje; doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnęświatową z 11 listopada 1918. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań w dziejach Polski.
Joanna Łuczkanin