„Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”– mówił nasz Wielki Rodak, święty Jan Paweł II. Zadanie to niełatwe! Obecnie słowo „patriotyzm” zdaje się być niemodnym, pozbawionym racji bytu. Często zapominamy o ofierze kilku pokoleń Polaków złożonej na drodze ku niepodległości. Powinniśmy być jednak dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, religii, tradycji i ideałów naszych przodków.
Ta idea przyświecała organizatorom wieczornicy patriotycznej pt: „Bez tej miłości nie można żyć” w Tarchałach Wielkich, nauczycielkom: Ewie Ziętek i Ewelinie Kasprzyk.
Dnia 29 listopada mieszkańcy Tarchał Wielkich oraz zaproszeni goście: ks. Prałat Henryk Hołoś z parafii św. Barbary w Odolanowie Górce, sekretarz GiM Odolanów- Ewa Girus, sołtys Tarchał Wielkich –Elżbieta Tomczak, dyrektor Gimnazjum w Wierzbnie – Grzegorz Szubert, dyrektor Biblioteki Publicznej w Odolanowie - Małgorzata Jędrzejak mogli ponownie przeżyć chwalebne momenty w historii Polski. W tę podróż wzięli nas ze sobą główni bohaterowie przedstawienia: Dziadek, Babcia i ich wnuczek Janek (w tych rolach: Mikołaj Robakowski, Zuzanna Dudek, Oskar Marciniak). To właśnie dziadkowie znudzonemu grami komputerowymi wnukowi opowiadają historię naszego narodu. Narodu pokonanego, ale nigdy nie złamanego, który dzięki woli walki i ogromnemu poczuciu tożsamości narodowej po 123 latach zniewolenia odzyskał upragnioną niepodległość. Na scenie pojawiły się postacie wielkich Polaków: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego oraz poetów sławiących polską ziemię: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida (muzyka: A.Duczmal, W.Datta, M.Perz). Całość przeplatana była pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczniów naszej szkoły (chór – kl. II i V) oraz wspaniałych duetów uczennic i ich mam (Zuzanna i Jolanta Wieczorek oraz Maria i Sławomira Perz). Na długo w pamięci pozostanie również występ instrumentalny Kacpra Dolaty (trąbka) i Joanny Koniarek (skrzypce) oraz wokalny Julii Rogalińskiej i Zuzanny Wieczorek. Scenografię wieczornicy wprowadzającą nas w patriotyczny klimat wykonał Roman Mędykowski. Natomiast nad oprawą dźwiękową i świetlną przedstawienia czuwał Grzegorz Robakowski. Wieczór historycznych wspomnień zakończył występ gości specjalnych – Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie”. Tancerze w strojach krakowskich wykonali żywiołowe, tryskające energią polskie tańce ludowe ,wzbudzając żywe zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Wieczornica zakończyła się miłą niespodzianką– degustacją kawy i pierniczków upieczonych przez Koło Gospodyń w Tarchałach Wielkich.
To kolejne spotkanie z mieszkańcami Tarchał Wielkich, wpisujące się już w tradycję szkoły, udowodniło, że czujemy szczególną więź z naszą Ojczyzną, nie zapominamy o zwycięstwach i klęskach naszego narodu, a swoją postawą potwierdzamy słowa poetki: „Można nie kochać cię i żyć, ale nie można owocować".
Ewa Ziętek, Ewelina Kasprzyk